Naszym zdaniem najlepszy portal o prawie karnym.
Prawo karne materialne

Naruszenie obowiązku kwarantanny – co za to grozi?

20 III
2020

naruszenie obowiązku kwarantanny

Coraz więcej osób w Polsce w związku z walką z koronawirusem podlega kwarantannie. Jest to jedna z form ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 w Polsce. Co to oznacza i co nam grozi za naruszenie obowiązku kwarantanny?

Obowiązek kwarantanny

Osoba odbywająca kwarantannę nie może opuszczać miejsca kwarantanny, aby wykluczyć kontakt z innymi osobami. W sytuacji kwarantanny należy poprosić osoby znajome lub bliskie o zrobienie zakupów/leków i pozostawianie ich pod drzwiami mieszkania. Jeśli kwarantanna dotyczy osoby samotnej, która nie może liczyć na pomoc osób z rodziny powinna zwrócić się do urzędu miasta lub gminy, w której mieszka, z prośbą o pomoc. Długość kwarantanny w przypadku choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 wynosi 14 dni. Kwarantanna może dotyczyć też pracowników. Zachęcamy zatem szczególnie do lektury artykułu o Sytuacji pracowników w związku z koronawirusem.

Przepisy karne

Zgodnie z treścią art. 161 § 2 Kodeksu karnego, kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przepisy administracyjne

Obowiązek kwarantanny jest nakładany w drodze decyzji administracyjnej, za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi aktualnie mandat w wysokości 5 tys. zł. Według najnowszych informacji Rząd za naruszenie obowiązku kwarantanny planuje wprowadzić mandat w wysokości 30.000 zł. Możemy zatem ponieść zarówno odpowiedzialność karną, jak i administracyjną.

Sposób sprawdzenia przez organy

Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco współpracuje z Policją odnośnie osób objętych kwarantanną. Policja i/lub przedstawiciel Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzają kontrole sprawdzające, czy osoba objęta kwarantanną przebywa w wyznaczonym miejscu przeznaczonym do kwarantanny, głównie we własnym mieszkaniu. Podczas kontroli nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu policjanta/przedstawiciela Państwowej Inspekcji Sanitarnej z osobą objętą kwarantanną, więc nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków ochrony osobistej


Zalecamy zatem, aby dostosować się do obowiązujących przepisów i nie opuszczać miejsca kwarantanny.


O kwestiach związanych z koronawirusem informujemy na bieżąco także na blogu prowadzonym na naszej firmowej stronie mbwnet.pl. Problematyka koronawirusa nie ogranicza się jedynie do prawa karnego. Koronawirus ma też wpływ na wiele innych dziedzin życia. Polecamy zatem lekturę artykułu Koronawirus a roboty budowlane, udostępnionego na naszym portalu MBWBUDOWLANE.


Jeśli potrzebujesz dalszych informacji, skontaktuj się z nami osobiście, abyśmy mogli pomóc konkretnie w Twojej sprawie.

Najnowsze artykuły

Nasze marki

Prawo karne i nie tylko
Zatrzymanie czy areszt - jak w takiej sytuacji należy się zachować? Jakie prawa Ci przysługują? Prawnicy w przystępny sposób odpowiadają na najważniejsze pytania z zakresu prawa oraz postępowania karnego.
Inwestycje budowlane
Jeśli jesteś inwestorem albo wykonawcą robót, ale przerasta Cię zawiłość regulacji prawnych i poziom skomplikowania kontraktów – ten portal jest właśnie dla Ciebie
Specjalne Strefy Ekonomiczne
Jesteś inwestorem, który rozwija lub zaczyna prowadzić swój biznes w Polsce, a jednocześnie chciałby płacić mniejsze podatki - ten portal jest stworzony z myślą o Tobie